Czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy – brzmi jak marzenie prawda? My te marzenia wcielamy w życie. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że absolutnie najcenniejszym dobrem, którym dysponuje każdy z nas jest czas. Jest ograniczony, nie możemy go kupić ani odzyskać, jeśli zostanie zmarnowany. Mając to na uwadze wprowadziliśmy czterodniowy tydzień pracy przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia naszych pracowniczek. Rozwijając Spadiorę chcemy tworzyć markę, która będzie drogowskazem, zarówno jeśli chodzi o same produkty, jak również sposób prowadzenia biznesu. 

Czterodniowy tydzień pracy – skąd pomysł?

Czterodniowy tydzień pracy to koncepcja, która zyskuje coraz większą popularność w różnych miejscach na świecie, a i w Polsce ponad 25% pracowników życzyłaby sobie skrócenia wymiaru pracy. Tradycyjnie tydzień pracy obejmuje pięć dni roboczych i 160 godzin, jednak podejście to jest poddawane coraz częstszej refleksji ze względu na rozwój technologiczny i zmieniające się potrzeby społeczeństwa. 

Rewolucja na skalę światową 

Czterodniowy tydzień pracy już kilka lat temu stał się tematem rozmów i eksperymentów w różnych częściach świata. Choć nie jest to jeszcze powszechna praktyka, to coraz więcej firm, organizacji i krajów zaczyna eksperymentować z tym modelem. Testowe programy realizowane były między innymi w Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Holandii oraz w Niemczech. Czterodniowy tydzień pracy badany był również w Japonii, gdzie kultura pracy jest znana ze szczególnie długich godzin spędzanych na obowiązkach zawodowych. Większość wyników mówi jasno – w efekcie zauważono wzrost produktywności i satysfakcji pracowników. 

Ale czy takie rozwiązanie dostępne jest w Polsce?

To, że temat pojawia się również na naszym rynku czujne oko wyłapie bez większego problemu. Już w 2022 roku w sejmie pojawił się projekt ustawy dotyczący czterodniowego tygodnia pracy. I chociaż model pracy przez 8 godzin po 5 dni w tygodniu wciąż jest w Polsce dominujący (i pewnie szybko się to nie zmieni), to pojawiają się miejsca, które postanawiają podejmować wyzwanie wprowadzenia krótszego czasu pracy. Wśród nich jest Spadiora, gdzie czterodniowy tydzień pracy doskonale sprawdza się już od ponad dwóch i pół roku. 

Jak to wygląda w praktyce?

W Spadiorze wolne są piątki lub poniedziałki. System ustawiony jest tak, żeby firma mogła stale funkcjonować, i żeby zawsze ktoś był na posterunku, ale za razem tak, żeby każdy mógł cieszyć się długim weekendem. Trzy dni wolnego nie wiążą się również z koniecznością pracowania dłużej w pozostałe dni tygodnia. To oznacza, że nasz tydzień pracy ma trzydzieści dwie godziny, a nie standardowe czterdzieści. Czterodniowy tydzień pracy nie ma również wpływu na wysokość pensji wypłacanej pracownikom, skrócenie czasu pracy nie spowodowało zmniejszenia wypłaty.

Sam system wprowadziliśmy latem 2021 roku. Najpierw eksperymentalnie z myślą, że zostanie tylko przez wakacje. Byliśmy pełni obaw, że po tym czasie stwierdzimy, że efektywność spadła, paczki nie są spakowane, nowe produkty nie są wymyślane i niestety, trzeba wrócić do starego modelu. Tak się jednak nie stało.

Zalety

O skróconym czasie pracy mówi się wiele, ale tym, co przede wszystkim przyciąga uwagę do tego tematu są plusy, jakie za sobą niesie. Zalety czterodniowego tygodnia pracy bez wątpienia są liczne. Zewsząd słyszymy o tym, że zmniejszenie liczby dni roboczych może przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia pracowników i zwiększenia efektywności w pracy. To te najbardziej oczywiste plusy, ale co jeszcze dobrego niesie za sobą ta zmiana? I czy płyną z tego jakieś korzyści dla pracodawcy i dla firmy?

Work-life balance

Przede wszystkim wprowadzenie krótszego tygodnia pracy pozwala pracownikom na zwiększenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dłuższy weekend daje ludziom więcej czasu na odpoczynek, regenerację i spędzanie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. W praktyce zauważyliśmy, że zniknęły w końcu wszystkie prośby o przyjście później lub wyjście wcześniej, bo ktoś ma dentystę, ginekologa, notariusza czy fryzjera. Od tego jest dodatkowy wolny dzień. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu będąc w pracy jesteśmy w stanie skupić się na niej w 100%. Jesteśmy nie tylko ciałem, ale też i duchem. To sytuacja win-win i dla pracownika i dla pracodawcy.

Krótszy czas pracy = większa produktywność

Niektóre badania wskazują, że tradycyjny pięciodniowy tydzień pracy może prowadzić do spadku produktywności w wyniku zmęczenia pracowników i nadmiernego stresu związanego z życiem zawodowym. Wprowadzenie krótszego tygodnia pracy może stanowić więc próbę zwiększenia wydajności poprzez bardziej skoncentrowaną pracę w krótszym czasie. Jak to wygląda z naszego punktu widzenia? 

Celnie ujmuje to Marta Lech Maciejewska – założycielka Spadiory w wywiadzie dla Business Insider „Po pierwsze, bo u nas nie ma dupogodzin. Nie ma też plotek i nieustannego parzenia kawy. To, co było robione wcześniej w pięć dni, teraz trzeba zmieścić w czterech. I wbrew pozorom da się to zrobić, nie zostając po godzinach.”

Spójrzmy też na jeden z wielu przykładów z naszej codzienności. Zanim wprowadzony został czterodniowy tydzień pracy, poziom pomylonych zamówień wynosił ok. 1,5 procenta. Oznacza to, że mniej więcej trzy paczki na 200 trafiały nie tam, gdzie trzeba lub zawierały niewłaściwe produkty. W międzyczasie oferta rosła, wprowadziliśmy dodatkowe wzory, rozmiary, więc o pomyłkę było jeszcze łatwiej. Obecnie, przy czterodniowym tygodniu pracy liczba pomylonych paczek to od pół do jednego promila zamówień, a więc w zależności od miesiąca nawet 30 razy mniej.

Lojalność wobec firmy

Oferowanie krótszego tygodnia pracy jest i będzie coraz bardziej atrakcyjnym benefitem dla pracowników. Wyjście naprzeciw tym realiom i oczekiwaniom pracowników ma realne szanse na zwiększenie ich satysfakcji z pracy i lojalności wobec firmy. Pozwala to zmniejszyć rotację na stanowiskach, która jak wiadomo, jest wyzwaniem przy prowadzeniu biznesu. Jak mówi we wspomnianym już wywiadzie dla Business Insider Jan Lech „Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest, by mieć pracowników, na których mogę delegować obowiązki i którzy wykonają je nie gorzej niż ja czy żona. Przecież o to chodzi w zatrudnianiu. Gdybym miał wystarczającą ilość czasu, pewnie robiłbym wszystko samemu i nie zatrudniałbym wcale”. Tak więc docenianie poprzez naprawdę atrakcyjne benefity – w tym, ten niezastąpiony czas, jest świetnym ruchem.

Zadowolenie pracowników kluczem do sukcesu 

Zadowolenie z pracy jest kluczowym aspektem dobrej jakości życia zawodowego, a jak mówią liczne badania oraz nasze własne obserwacje pracownicy bardziej doceniają pracodawców, którzy dbają o ich równowagę między pracą a życiem prywatnym. Skrócony tydzień pracy może przeciwdziałać również wypaleniu zawodowemu i poprawić ogólne samopoczucie. My zauważyliśmy prostą zależność – jeśli nasze Dziewczyny, dzięki wydłużonemu wolnemu mają czas, by nie tylko odpocząć, ale też pozałatwiać wszystkie osobiste sprawy, to w pozostałe („pracowe”) dni są po prostu bardziej zrelaksowane i uśmiechnięte.

Krótszy czas pracy – korzyści dla zdrowia 

Zdrowie pracowników bez wątpienia jest ważnym obszarem badań i działań w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Istotnym aspektem w przypadku skrócenia czasu pracy jest potencjalne zmniejszenie negatywnych skutków stresu związanego z pracą, co może przynieść korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Krótszy tydzień pracy może zwiększyć motywację pracowników, zmniejszyć absencje z powodu chorób i poprawić ogólną wydajność i satysfakcję z pracy. Tym sposobem wracamy do pierwszego punktu – o produktywności, oraz kwestii dobrego samopoczucia, a to naprawdę kluczowe tematy.

Czy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest w ogóle realne?

Warto podkreślić, że mimo licznych korzyści, czterodniowy tydzień pracy nie jest możliwy do wprowadzenia w każdej branży czy organizacji i z pewnością nie będzie szybko możliwe wprowadzenie go w całej Polsce. Nawet w organizacjach, których specyfika pracy daje taką możliwość, zmiana poprzedniego modelu wymaga starannego planowania, analizy specyfiki pracy danego przedsiębiorstwa oraz otwartości na nowoczesne podejścia do organizacji czasu pracy. 

Niezbędne jest także dostosowanie i elastyczność zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. Konieczne jest skuteczne zarządzanie czasem, zwiększenie efektywności pracy w krótszym czasie oraz elastyczne podejście do organizacji zadań. Taki tryb pracy wymaga również dużego zaufania do pracowników, a w dużych firmach stanowić to pole do nadużyć. „My jesteśmy w firmie codziennie, to trochę takie zaufanie poprzez kontrolę” – mówią założyciele Spadiory. 

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że czterodniowy tydzień pracy jest jak oddech świeżego powietrza w korporacyjnym świecie. Daje pracownikom więcej czasu na życie poza biurem, umożliwiając lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym. To nie tylko skrócony czas w pracy, to szansa na regenerację, czerpanie radości z codziennych chwil i bardziej ludzki sposób zarządzania czasem. Wprowadzenie tego modelu wpisuje się nie tylko w trendy biznesowe, to wyraz troski o dobrostan Zespołu, co przekłada się na pozytywną atmosferę i zaangażowanie.

W tym temacie eksperci są zgodni – globalne trendy wskazują, że w najbliższych latach coraz częściej pojawiać się będą projekty mające na celu skrócenie wymiaru pracy. Warto zauważyć, że mimo iż w praktyce czterodniowy tydzień pracy może nie być odpowiedni dla wszystkich branż czy rodzajów pracy, to tam gdzie to możliwe, jego rozważenie i ewentualne wdrożenie mogą przynieść korzyści zarówno dla jednostek, jak i społeczeństwa jako całości.

Obecnie nie wyobrażamy sobie Spadiory bez tych rozwiązań. Mamy poczucie, że gdybyśmy nie wprowadzili wszystkich tych rozwiązań, nie bylibyśmy w tym samym punkcie rozwoju. Sprzedajemy bardzo specyficzny produkt — jedwabne apaszki. Wiemy, że dla naszych Klientek ważniejsze nawet niż wysokogatunkowy materiał jest przesłanie, jakie niosą wzory. To dla nich często manifest wartości i przekonań, jakimi kierują się w życiu. I dla nich jest ważne, że marka, którą wspierają, oferuje czterodniowy tydzień pracy i urlopy menstruacyjne. Nie mamy pewności, czy Klientki tak chętnie kupowałyby nasze produkty, gdyby stała za nimi inna idea.