Pielęgnacja jedwabiu, czyli jak dbać o tekstylne skarby

Tego, że jedwab to wyjątkowy materiał, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wygląda pięknie i szlachetnie, a dodatkowo ze względu na swój charakter i właściwości może służyć Ci przez lata, a nawet być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Ale równocześnie, żeby upływ czasu nie działał na niego negatywnie, jedwab wymaga szczególnego traktowania. Odpowiednia pielęgnacja jedwabiu jest niezbędna do zachowania jego piękna i trwałości. Czy to oznacza, że pielęgnacja jedwabnych apaszek i ubrań musi być trudna? Wcale nie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się jak obchodzić się z jedwabiem. 

Pranie – podstawowa pielęgnacja jedwabiu

Pranie jedwabiu jest trochę bardziej wymagające niż pranie innych tkanin, ze względu na delikatność tego materiału. Jedwab łatwo ulega uszkodzeniom, co sprawia, że wymaga szczególnej uwagi i ostrożności podczas prania. 

Przede wszystkim zanim przystąpisz do prania jedwabiu sprawdź etykietę opisującą zalecenia producenta dotyczące prania. 

Pranie w pralce

Pranie jedwabiu w pralce jest możliwe, jednak nie jest to zalecana metoda czyszczenia jedwabiu. Jeśli, mimo wszystko się na nią decydujesz musisz mieć świadomość, że może się to skończyć różnie i powinnaś robić to robić ostrożnie i z uwagą, aby uniknąć uszkodzenia szlachetnej tkaniny.

Oto kroki, które powinnaś podjąć, jeśli decydujesz się na pranie jedwabiu w pralce:

 1. Sprawdź metkę lub etykietę: Zawsze zaczynaj od przeczytania informacji na metce. Producenci zazwyczaj tam umieszczają informacje dotyczące zaleceń prania. Upewnij się, że produkt jest odpowiedni do prania w pralce. 
 2. Odpowiedni cykl prania: Ustaw pralkę w tryb prania tkanin delikatnych, jedwabnych lub ręcznego prania. Wybierz niską temperaturę prania – zapomnij o praniu w 40 stopniach. Najlepiej, żeby woda była zimna lub letnia. Pozwoli to zminimalizować ryzyko uszkodzenia jedwabiu.
 3. Użyj łagodnego detergentu: Wybierz środek przeznaczony do tkanin delikatnych. Niech będzie to produkt wolny od wybielacza. Zrezygnuj z silnych substancji chemicznych.
 4. Dodatkowa ochrona delikatnych włókien: Aby dodatkowo zabezpieczyć swoje jedwabne apaszki, pościel czy ubrania użyj specjalnej torby do prania. Zapewni to dodatkową ochronę przed uszkodzeniem, czy przetarciami.
 5. A co z wirowaniem? Jeśli wirowanie, to tylko na niskich obrotach, aby uniknąć nadmiernego naprężenia na włóknach jedwabiu.
 6. Unikaj prania jedwabiu z innymi tkaninami: Przy praniu jedwabiu unikaj wkładania go do pralki z innymi tkaninami. Dzięki temu inne, mocniejsze włókna czy haftki i suwaki nie spowodują przetarć i uszkodzeń.
 7. Nie przeładowuj pralki: Nie przekraczaj zalecanej ilości ubrań w pralce, aby uniknąć zbytniego tarcia i nadmiernego nacisku na jedwab.
 8. Płukanie: Nie używaj płynu do płukania. Natomiast możesz ustawić opcję dodatkowego płukania lub dwukrotnego płukania, aby dokładnie usunąć detergent do prania z jedwabiu. 

Pranie ręczne

Ręczne pranie jedwabiu to znacznie bezpieczniejsza i delikatniejsza metoda, która pomaga zachować piękno i trwałość tej tkaniny. Jednak nie zawsze jest ona zalecana. Jeśli decydujesz się na ręczne pranie jedwabiu postępuj według poniższych kroków:

 1. Sprawdź metkę lub etykietę: Zawsze zaczynaj od przeczytania informacji na metce. Producenci zazwyczaj tam umieszczają informacje dotyczące zaleceń prania. Upewnij się, że produkt jest odpowiedni do prania ręcznego.
 2. Temperatura wody ma znaczenie: Napełnij dużą misę lub umywalkę chłodną lub letnią wodą. Nigdy nie pierz jedwabiu w gorącej wodzie, ponieważ może to uszkodzić włókna.
 3. Jeśli detergent, to taki do prania jedwabiu: Dodaj łagodny detergent przeznaczony do tkanin delikatnych. Najlepiej sięgnij po produkt przeznaczony do prania jedwabiu. Użyj ilości detergentu zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. 
 4. Jak prać? Po upewnieniu się, że woda nie jest za gorąca umieść jedwabną apaszkę lub ubranie w wodzie z detergentem. Następnie delikatnie zamocz i przemieszaj tkaninę w wodzie, aby usunąć zabrudzenia. Możesz delikatnie namaczać i lekko ugniatać materiał. Unikaj intensywnego pocierania, wykręcania lub rozciągania jedwabiu. 
 5. Płukanie: Nie używaj płynu do płukania. Po upraniu swoich rzeczy odlej wodę z detergentem, napełnij misę lub umywalkę czystą wodą i delikatnie wypłucz jedwab kilka razy, aby dokładnie usunąć detergent. Odsącz wodę z pranej tkaniny.

Czyszczenie chemiczne

Czyszczenie chemiczne jest jedną z najlepszych opcji usuwania zanieczyszczeń z produktów jedwabnych, zwłaszcza tych bardziej delikatnych lub ozdobnych, które nie nadają się do prania ręcznego, a już z pewnością do prania w pralce. Oto co warto wiedzieć o czyszczeniu chemicznym jedwabiu:

 1. Wybór profesjonalnej pralni: Wybierz rzetelną i renomowaną pralnię chemiczną, która ma doświadczenie w czyszczeniu jedwabiu. Upewnij się, że pralnia jest zaufana i ma pozytywne opinie od klientów.
 2. Informacja to podstawa: Zawsze przekazuj informacje o etykiecie produktu lub odzieży z jedwabiu personelowi pralni. Udostępnij im również wszelkie szczególne zalecenia dotyczące prania i czyszczenia, jeśli takie posiadasz.
 3. Oznaczenie plam: Jeśli na produkcie z jedwabiu są plamy lub uszkodzenia, poinformuj personel pralni o ich istnieniu, aby mogli się nimi zająć w sposób odpowiedni.
 4. Bezpośredni kontakt z chemikaliami: Pralnia chemiczna używa specjalnych rozpuszczalników i detergentów, które są bezpieczne dla jedwabiu. Jednak nie myśl o tym, żeby stosować je samodzielnie substancje te mogą być szkodliwe dla zdrowia.
 5. Wskazówki po odbiorze: Po odbiorze czyszczonego jedwabiu z profesjonalnej pralni, dokładnie sprawdź produkt, aby upewnić się, że wszystkie plamy zostały wywabione a jedwabna apaszka lub ubranie nie ma żadnych uszkodzeń.

Suszenie

Suszenie jedwabnych ubrań jest równie ważne jak właściwe pranie, ponieważ źle przeprowadzony proces suszenia może uszkodzić delikatne włókna jedwabiu. Oto kilka zaleceń dotyczących suszenia jedwabiu:

 1. Suszenie na płasko: Najlepszym sposobem na suszenie jedwabnych ubrań jest rozłożenie ich na płasko na suchym i czystym ręczniku lub na siateczce do suszenia. Upewnij się, że ubrania nie zwisają i nie są zbyt obciążone, ponieważ to może prowadzić do odkształceń i uszkodzeń.
 2. Unikaj słońca i źródeł ciepła: Nie wystawiaj jedwabnych ubrań na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wszelkich innych źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy suszarki do ubrań. Zbyt duża ekspozycja na słońce lub ciepło może spowodować blaknięcie koloru i uszkodzenie włókien.
 3. Zadbaj o odpowiednią wentylację: Umieść jedwabne ubrania w dobrze wentylowanym miejscu, aby przyspieszyć proces suszenia. Nie susz jedwabiu w wilgotnych i zamkniętych pomieszczeniach. 
 4. Nie susz jedwabiu w suszarce bębnowej: Unikaj suszenia jedwabnych ubrań i dodatków w suszarce bębnowej, ponieważ to może prowadzić do skurczenia się tkaniny i uszkodzenia włókien. Suszarki do ubrań zazwyczaj działają na zbyt wysokich temperaturach, które nie sprawdzą się jeśli chodzi o jedwab. 
 5. Unikaj suszenia na wieszakach: Suszenie na wieszakach może prowadzić do odkształceń. Jeśli musisz użyć wieszaków, użyj miękkich i szerokich wieszaków, które nie zniekształcą ubrań.

Prasowanie

Prasowanie to wbrew pozorom również pielęgnacja jedwabiu. Może ono wydawać się trudne i fakt – wymaga odrobiny cierpliwości i ostrożności, ale prawidłowo wykonane, pozwoli Ci cieszyć się pięknym wyglądem tego wyjątkowego materiału. O czym trzeba pamiętać?

 1. Sprawdź metkę lub etykietę: Zawsze zaczynaj od przeczytania informacji na metce. Producenci zazwyczaj tam umieszczają informacje dotyczące zaleceń prasowania. Różne rodzaje jedwabiu mogą mieć różne wytyczne dotyczące prasowania.
 2. Niska temperatura to podstawa sukcesu: Ustaw żelazko na bardzo niską temperaturę, być może Twoje żelazko ma specjalny program dedykowany jedwabnym tkaninom? To ważne dlatego, że jedwab jest wrażliwy na wysoką temperaturę i może ulec uszkodzeniu, dlatego prasowanie z użyciem możliwie najniższej temperatury jest niezbędne.
 3. Wilgotna tkanina przy mocniejszych zagnieceniach: Jeśli materiał jest mocno pognieciony możesz delikatnie nawilżyć ją przed prasowaniem. Możesz użyć np. wody z rozpylacza, ale upewnij się, że jedwab jest lekko wilgotny, a nie zupełnie mokry.
 4. Dodatkowa ochrona to zawsze atut: staraj się prasować jedwab na lewej stronie tkaniny, aby uniknąć uszkodzeń, przypalenia lub śladów żelazka czy zmarszczeń na prawej stronie tkaniny. Możesz również użyć wilgotnej naturalnej szmatki jako ochrony między żelazkiem a jedwabiem – to dobra opcja w przypadku dwustronnych jedwabnych apaszek. 
 5. Delikatne ruchy: Bądź delikatna i lekko przesuwaj żelazko po tkaninie. Unikaj zostawiania żelazka w jednym miejscu zbyt długo, ponieważ może to spowodować uszkodzenia. 
 6. Szwy i detale: Szwy, detale i dodatki na ubraniach z jedwabiu należy prasować bardzo ostrożnie, jak również po lewej stronie stroną i z użyciem niskiej temperatury. W przeciwnym razie mogą się odznaczyć na lekkiej tkaninie. 
 7. Daj rzeczom wystygnąć i wyschnąć: Po zakończeniu prasowania pozwól ubraniom z jedwabiu „odetchnąć” w suchym i chłodnym miejscu. Nie chowaj ich od razu do szafy, szafki czy pudełka, ponieważ wilgoć może spowodować powstanie plam.

Przechowywanie 

Odpowiednie przechowywanie jedwabiu jest kluczowe, aby utrzymać jego trwałość, wygląd i jakość. To pielęgnacja jedwabiu w czystej postaci. Dzięki tym starannym praktykom możesz przedłużyć żywotność jedwabnych ubrań i dodatków i cieszyć się nimi przez długi czas. Kto wie, może nawet przekazać następnym pokoleniom. 

 1. Czystość: Zanim schowasz jedwabne produkty do szafy upewnij się, że są czyste i suche. Regularnie usuwaj plamy z jedwabiu, ponieważ pozostawione mogą się trwale osadzić i być trudne, a nawet niemożliwe do usunięcia. Natomiast wilgoć może sprzyjać rozwojowi pleśni lub uszkodzeniom włókien.
 2. Składanie i wieszanie: Jedwabne ubrania i dodatki możesz delikatnie złożyć i przechowywać w szufladzie lub na półce. Możesz również umieścić je w specjalnych torebkach do przechowywania, aby zapewnić ochronę przed kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli preferujesz zawieszenie jedwabnych ubrań na wieszaku (np. w sytuacji kiedy przechowujesz sukienki), używaj obszernych, miękkich wieszaków. Pozwoli Ci to uniknąć odkształceń. Wieszaki sprawdzą się również w przypadku delikatnych i lekkich akcesoriów jak np. apaszki. 
 3. Uważaj na światło: Unikaj długotrwałego eksponowania produktów z jedwabiu na bezpośrednie światło słoneczne, gdyż może ono spowodować blaknięcie koloru. Jeśli Twoja garderoba ma okno – przechowuj jedwab w miejscu gdzie nie dosięgają promienie słoneczne. Jednak słońce to nie jedyne światło, którego warto unikać. Światełka w szafach lub garderobach również mogą powodować blaknięcie materiału. 
 4. Ochrona przed owadami: Niestety jedwab jest jednym z materiałów, którymi lubią żywić się mole. Aby uniknąć uszkodzeń, które powodują, przechowuj produkty z jedwabiu w miejscu, gdzie owady nie mogą do nich dostać. Możesz też użyć specjalnych torebek z lawendą lub umieścić w szafie środki przeciw owadom.
 5. Oddzielnie od innych ubrań: Przechowuj produkty z jedwabiu tak aby nie dotykały innych ubrań, zwłaszcza tych z szorstkich materiałów. Pozwoli to uniknąć tarcia i uszkodzeń.
 6. Regularna wentylacja i zapobieganie wilgoci: Regularnie sprawdzaj i wietrz miejsce, w którym przechowujesz jedwab, aby utrzymać świeżość tkanin. Możesz rozważyć również umieszczenie kulek pochłaniających wilgoć w miejscu przechowywania swoich jedwabnych ubrań i dodatków. 

Pielęgnacja jedwabiu – podsumowanie

Jedwab jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i wyjątkowych materiałów tekstylnych na świecie, co bez wątpienia sprawia, że jedwabne ubrania nie tylko wyglądają doskonale, ale również są wyjątkowo komfortowe w noszeniu. Sprawdzą się zarówno na o dzień jak i na wielkie wyjście i otulą ciało niczym mgiełka. Warto jednak pamiętać, że jedwab jest delikatnym materiałem, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pranie, prasowanie i przechowywanie jedwabnych ubrań powinno być wykonywane z zachowaniem ostrożności i przede wszystkim zgodnie z zaleceniami producenta. Musisz się z tym liczyć jeśli myślisz o apaszkach, ubraniach bądź dodatkach z tego materiału i jeśli chcesz, żeby służyły Ci przez lata. Jednak korzyści z noszenia jedwabnych ubrań zdecydowanie przewyższają wszystkie trudy związane z jego pielęgnacją.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu pielęgnacja jedwabiu nie ma już przed Tobą tajemnic.